top of page
  • Zdjęcie autoraMarek Widomski

Pokój w umyśle

Myśli są podobne do bujnych włosów


Czasami w głowie panuje taki chaos i zamęt, którego nie potrafimy opanować. Jesteśmy targani plątaniną różnych niechcianych myśli, które często są natrętne, złe, smutne, nieczyste, bluźniercze, oskarżające i potępiające, głupie i bezsensowne, niepokojące, zamartwiające nas itp.

Czy jesteśmy skazani na takie myśli, czy to się nigdy nie zmieni? Czy jest nadzieja na wyjście z takiego stanu? Czy możemy coś zrobić, aby w umyśle zapanował pokój? Jeśli tak, to jaki jest sposób na pokój w umyśle?

Jezus Chrystus obiecał swoim uczniom, że da im swój POKÓJ.

Jest więc nadzieja na pokój w umyśle i w sercu. Bóg wielokrotnie go obiecuje na kartach Biblii. Bóg uczynił ze swojej strony wszystko, czego potrzebowaliśmy w kwestii pokoju oraz wskazał drogę, jak go osiągnąć. Po naszej stronie też jest sporo do zrobienia. Za chwilę dowiesz się, co możesz w tej kwestii zrobić, aby znaleźć pokój w umyśle.


Brak pokoju w umyśle jest, jak zmierzwione włosy

brak pokoju w umyśle jest, jak rozwiane włosy

Myśli są, jak bujne włosy na głowie.

Bujne włosy na głowie są darem i błogosławieństwem, ale także mogą stanowić problem. Podobnie bujna wyobraźnia, zdolność analizowania, planowania, rozmyślania jest wielkim darem i błogosławieństwem Bożym, ale jeśli nie będzie to pod naszą kontrolą to może stać się naszym problemem.

Umysł można porównać do włosów i dzięki tej analogii wyciągnąć dużo praktycznych wskazówek, jak znaleźć pokój w umyśle.

Wyobraź sobie, jak mogą wyglądać bujne włosy zostawione same sobie bez żadnej ingerencji człowieka. Będą brudne, zmierzwione, poplątane w kołtuny, tłuste, poniszczone i prawdopodobnie zamieszkałe przez jakieś żyjątka.

Jest oczywiste, że o włosy należy dbać, aby były piękne i zdrowe. W tym celu myjemy włosy, czeszemy, układamy, splatamy, spinamy, przewiązujemy, przycinamy, odżywiamy.

 

Jak dbać o umysł, aby mieć myśli poukładane w "piękną fryzurę"?


1. Higiena umysłu.

Najważniejszym i podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest mycie – utrzymywanie głowy w czystości. Jak to odnieść do myśli? Mycie polega przede wszystkim na usuwaniu brudu. Tak więc higienę umysłu musimy zacząć od usuwania brudu z jednej strony oraz od unikania zabrudzeń z drugiej strony. Nawet częste mycie nie da nam efektu czystości, jeśli stale będziemy narażeni na zabrudzenie. Tak, więc właściwą kolejnością w higienie umysłu będzie zacząć od wyeliminowania tego, co zanieczyszcza nasze umysły. Za chwilę podsunę Ci kilka sugestii, co może być źródłem nieczystości, ale najlepiej będzie jeśli osobiście przeanalizujesz swoje życie i nauczysz się rozpoznawać i zauważać to, co jako brud wchodzi do Twojej głowy. Np bardzo szkodliwe dla naszego umysłu są sytuacje, w których stajemy się biernymi odbiorcami – słuchaczami lub widzami: filmów, muzyki, innych materiałów audio – wizualnych. Bierny odbiór mediów usypia i osłabia naszą zdolność do kontroli, tego, co wchodzi do naszego wnętrza. A chyba nie muszę Cię przekonywać o tym, że media są przesiąknięte złem i serwują to w bogatej ofercie. Innym źródłem zabrudzeń mogą być złe rozmowy albo życie w nieprzebaczeniu i goryczy. Podobnie zanieczyszczamy umysł bujnym fantazjowaniem, malowaniem czarnych scenariuszy wydarzeń itp.

Teraz pytanie, czym najlepiej myć umysł? Do oczyszczania i utrzymania w czystości najskuteczniejsze jest Słowo Boże – całe Pismo Święte natchnione przez Boga i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości. Podobnie, jak w przypadku bujnych włosów(a nasze umysły są bujne) nie wystarczy polać wodą i spłukać z wierzchu brud, ale należy namoczyć wszystkie włosy i nie żałować wody. Tak nasze umysły potrzebują nasączyć się Słowem Bożym. Niech Słowo mieszka w nas obficie. Słowo napełnia nas prawdą, dobrymi myślami, mądrością, kieruje nasze myśli we właściwą stronę. Biblia także wskazuje na to, co brudne i nieczyste, aby usuwać złe myśli i unikać zanieczyszczeń w przyszłości.

Pamiętaj w higienie ważna jest systematyczność i wytrwałość. Jeśli mocno zapuściliśmy nasze umysły, to będziemy potrzebowali trochę czasu, aby uzyskać trwałe efekty.


2. Najgorzej jest z rana.

Budzimy się i każdy włos w inną stronę. Podobnie dzieje się w umyśle po nocy – chaos i bałagan. Nieraz mamy tak silny natłok złych myśli, że nie chce się wstawać i żyć, może najchętniej byśmy poszli spać dalej. Ale żyć trzeba, więc wstajemy rano i idziemy do łazienki ogarnąć włosy(umyć, uczesać, związać), tak należy postąpić z myślami. Potrzebujemy stanąć przed lustrem Słowa Bożego i opasać umysł prawdą. Na nowo uświadomić sobie i przypomnieć, co Bóg mówi w swoim Słowie o Nim, o mnie, o Jezusie Chrystusie, o łasce i miłości, o zbawieniu. Bóg i Jego Słowo są niezmienne i przez noc nic się nie zmieniło, chociaż czujemy, jakbyśmy wszystko stracili. Szukajmy z rana prawdy, która wyzwala i daje pokój. Jeśli wieczorem położyliśmy się spać, jako dzieci Boże, zbawieni przez krew Jezusa, mający życie wieczne, to przez noc nie straciliśmy tego. Dalej jesteśmy dziećmi Bożymi, nasze grzechy są przebaczone, Jezus trzyma nas mocno w swojej ręce i nic nas nie oddzieli od Jego miłości. Wszystko możemy w Chrystusie, który nas wzmacnia i daje zwycięstwo. Boża wierność, miłość, łaska i obietnice są opaskami i klamrami, które spinają rozbiegane myśli. Słowo i modlitwa niech będą naszą poranną toaletą dla naszego serca i umysłu.


3. Piękna fryzura, czyli czesanie, układanie, splatanie itp.

Myśli powinniśmy układać, porządkować i kształtować. W Biblii znajdujemy wiele praktycznych rad, jak wprowadzać ład do naszego umysłu. Jeśli masz problem z pokojem w umyśle, to mam dla Ciebie trochę złą wiadomość. Mianowicie nie mamy w głowie takiego przycisku, który moglibyśmy nacisnąć i zrobić sobie reset – skasować w jednej chwili wszystko i wgrać nowe oprogramowanie. Biblia naucza, że odnowienie umysłu jest procesem rozciągniętym w czasie i wymagającym naszego zaangażowania. Do uzyskania pełnego pokoju w umyśle Bóg dał nam wszystkie niezbędne narzędzia tak, jak w dobrze wyposażonym salonie fryzjerskim.

Apostoł Piotr daje radę, aby umysły przepasywać tak, jak przepasuje się luźną szatę pasem. A apostoł Paweł wyjaśnia, że tym pasem jest prawda. Wg tej rady powinniśmy zwracać uwagę, czy to, o czym myślimy jest prawdą, czy fikcją. Jak się okazuje wiele myślimy o nieistniejących rzeczach - wszelkie fantazje, czarne wizje przyszłości, dialogi prowadzone w myślach i inne podobne myśli, które nie są prawdą działają destruktywnie na umysł. Biblia zachęca nas do myślenia o tym, co jest prawdą. Słowo Boże jest prawdą i ono wyznacza bezpieczną i właściwą przestrzeń dla naszych myśli. Nasz umysł powinien poruszać się w granicach określonych przez Boga w Biblii.

Apostoł Paweł uczy, aby w sposobie myślenia nie brać wzoru z tego świata, ale przemieniać się przez odnowienie umysłu w tym celu, aby poznawać, jaka jest wola Boża, co jest dobre, miłe i doskonałe. Brak pokoju w naszych umysłach jest mocno powiązany ze sposobem myślenia, jaki został w nas ukształtowany przez świat, w którym żyjemy. Biblia uczy, że Boży sposób myślenia jest inny niż w świecie. Dlatego potrzebujemy odnawiać umysł Słowem Bożym, aby mieć umysł Chrystusowy i patrzeć na wszystko z Bożej perspektywy.

Z kolei w liście do Filipian mamy listę tematów do rozmyślania: "myślcie o tym, co prawdziwe, co szlachetne, co sprawiedliwe, co czyste, co miłe, co godne polecenia, co jest cnotą i chwałą". Oznacza to, że mamy władzę, aby przekierowywać nasze myśli na to, co dobre i o tym rozmyślać.

Każda kobieta dobrze to rozumie, że włosom trzeba poświęcić trochę czasu. Dlatego poświęć trochę czasu na „układanie” i „czesanie” swojego umysłu stojąc przed lustrem Biblii. Kiedy czytamy i rozmyślamy nad Słowem, to Bóg obiecał, że będzie zapisywać swoje słowo na naszych sercach i umysłach. W ten sposób odnawiamy umysł i kształtujemy wg woli Bożej.


4. Włosy rozwiane przez wiatr.

Wiatr potrafi zmierzwić starannie uczesane włosy tak, że nie będzie nawet śladu po naszej pracy. W życiu duchowym też są wiatry i burze, które rujnują, to nad czym pracowaliśmy. Dla umysłu najbardziej destruktywne są wiatry fałszywych nauk, których w obecnym czasie jest bardzo dużo. Aby skutecznie obronić się przed takimi wiatrami potrzebujemy uświadomić sobie kilka rzeczy:

Po pierwsze - jaki jest cel wiatru fałszywej nauki?

Celem fałszywego, kłamliwego nauczania jest podważyć wiarę w prawdę Słowa, które powiedział Bóg, odwrócić naszą uwagę od Biblii, zrobić zamieszanie w umyśle, wywołać niepokój i zwątpienia, a następnie zwrócić uwagę na proponowane kłamstwo, jako coś wspaniałego, co rzekomo bardzo potrzebujemy.

Po drugie – kto za tym stoi?

Za każdym wiatrem nauki stoi ktoś, kto wywołuje ten wiatr i chce, aby wiatr zaczął prowadzić nas w określonym kierunku. A na końcu okazuje się, że stajemy się uczniami jakiegoś człowieka, czy nowej nauki zamiast Pana Jezusa Chrystusa i w rezultacie tracimy pokój.

Na przykładzie Ewy – matki wszystkich możemy nauczyć się, jak poszła za wiatrem nowej nauki. Przed upadkiem miała nad sobą kochającego Boga, jego Słowo i niczym nie zmącony pokój. Szatan podważył Boże Słowo i Bożą dobroć. Po upadku Ewa miała nad sobą szatana i wielkie zamieszanie w umyśle, które stało się udziałem nas wszystkich.

Jak skutecznie chronić włosy przed wiatrem? Musimy spinać, związywać i okrywać włosy. Oznacza to zwracanie uwagi na to, co jest napisane w Biblii, mocne trzymanie się Słowa, jak światła w ciemnym miejscu oraz trzymania się Jezusa, jako Głowy, aby zawsze pozostać uczniem Jezusa, a nie człowieka.

Paweł apostoł naucza, aby każdą myśl poddawać do posłuszeństwa Chrystusowi. Mówiąc obrazowo w bramie należy ustawić strażnika, który zatrzyma każdego niechcianego gościa.


5. Zdrowe włosy to dobrze odżywione włosy.

Odżywianie włosów kojarzy się z nakładaniem na głowę różnych odżywek. Jednak najważniejsze jest, aby nasz organizm był w dobrej kondycji i dobrze odżywiany, wtedy i włosy dostają wszystkie minerały i witaminy. Dlatego na pokój w umyśle wpływa całokształt naszego życia.

Zdrowy styl życia chrześcijańskiego składa się z:

- trwania w Jezusie Chrystusie – wiary w Jego łaskę, miłość i moc

- trwania w Słowie prawdy - czytania, słuchania, rozmyślania

- trwania w modlitwie - regularny czas spędzany z Bogiem

- trwania we wspólnocie z kościołem - wspólne spotkania i relacje osobisteDyscyplina = pokój w umyśle

Słowo, które nasuwa mi się na koniec to „DYSCYPLINA”.

Wszystkie sukcesy i zwycięstwa w życiu są związane z dyscypliną, wytrwałą pracą, poświęceniem i zaangażowaniem. Na początku trzeba będzie włożyć trochę więcej wysiłku, nauczyć się niektórych rzeczy, wyrobić sobie zdrowe nawyki. Z czasem będzie łatwiej i będziemy korzystać z włożonej pracy i cieszyć się pokojem, który przewyższa wszelki rozum.

Podejmij walkę, a zwyciężysz, bo nie jesteś sam – wszystko możesz w tym, który Cię wzmacnia, w Chrystusie!

" Temu, którego umysł jest stały zachowujesz pokój, pokój mówię; bo Tobie zaufał" Księga Izajasza 26,3


Marek Widomski


Przeczytaj inne posty
Polecam Kursy Biblijne Online


325 wyświetleń2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
Elżbieta Jaworska-Malczyk
Elżbieta Jaworska-Malczyk
09 oct. 2023
Noté 5 étoiles sur 5.

Bardzo podoba mi się ten wpis ( poprzedni zresztą też) i zawiera sporo cennych i praktycznych wskazówek ;)

Dziękuję i czekam na następne.

J'aime
Marek  Widomski
Marek Widomski
10 oct. 2023
En réponse à

Cieszę się, że można z tych postów skorzystać i wziąć coś dla siebie, pozdrawiam Marek Widomski

J'aime

Aby otrzymywać powiadomienia
o kolejnych postach
subskrybuj blog

Dziękuję za subskrybcję

bottom of page