top of page
  • Zdjęcie autoraMarek Widomski

Walka o Twój umysł

UMYSŁ – TWIERDZA, O KTÓRĄ TOCZY SIĘ WOJNA


Wokół Ciebie i w Tobie toczy się wojna. To jest rzeczywisty, bezwzględny konflikt, w którym udział bierze każdy mieszkaniec ziemi oraz potężne armie spoza ziemi. Brzmi to trochę, jak fantastyka, ale niestety jest to realna wojna. Zaprzeczanie temu i lekceważenie tej wojny nie zmienia faktu jej istnienia, a jedynie szkodzi każdemu, kto pozostaje w nieświadomości. Jak bardzo prawdziwa i tragiczna jest ta wojna pokazują statystyki. Każdego dnia powiększa się liczba ofiar o 2 190 samobójców, którzy zostali pokonani przez wroga. Około 350 mln ludzi na świecie doświadcza okropnych cierpień z powodu depresji. W wielu krajach europejskich, w tym również w Polsce, ocenia się, że zaburzenia psychiczne o różnym nasileniu występują u 20 proc. społeczeństwa. Miliony ludzi przegrywa w bitwie, której nie jest nawet świadoma. Przeciwnik wykorzystuje niewiedzę i atakuje z ukrycia, przez zaskoczenie, jak przebiegły partyzant wysyła zatrute strzały, które ranią i zabijają.UMYSŁ – TWIERDZA, O KTÓRĄ TOCZY SIĘ WOJNA

brak pokoju w umyśle jest, jak rozwiane włosy

Wojna zaczęła się, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu Najwyższemu i przez zwiedzenie Adama i Ewy wciągnął ludzkość w konflikt. Od tego czasu toczy się wojna, w której jedni walczą i zwyciężają, a drudzy poddają się i przegrywają.

Świadomość i zrozumienie istoty konfliktu jest kluczem do zwycięstwa.

1. Walka toczy się o Twoje centrum dowodzenia – Twój umysł.

Każde państwo, każda firma, organizacja, instytucja ma swój ośrodek władzy, który kieruje, zarządza, koordynuje, planuje i decyduje. Jeśli zdobędziemy tę władzę, albo będziemy mogli na nią skutecznie wpływać, to będziemy kierować daną jednostką i ona będzie wykonywać nasz plan, i będzie na naszych usługach. Takim miejscem władzy w człowieku jest głowa, a mówiąc dokładniej umysł. W głowie podejmujemy decyzje, powstają plany, kształtuje się światopogląd, tworzy się system wartości, analizujemy informacje itp. Umysł kieruje naszym całym życiem. Jeśli ktoś przejmie kontrolę nad Twoim umysłem lub będzie miał na niego skuteczny wpływ, to będzie kontrolował całe Twoje życie i ograniczy Twoją wolność. Tak, więc stawka jest bardzo wysoka.

Właśnie dlatego celem ataku przeciwnika jest Twój umysł, Twoje myśli, sposób myślenia, system przekonań. Jeżeli nie będziesz tego świadomy, to ktoś może majstrować w Twojej głowie, wkładać Ci różne myśli i manipulować Tobą.

Twoja głowa – umysł jest polem bitwy, tam toczą się zacięte walki o każdy skrawek terenu. Wojna toczy się o wszystko, co wymaga myślenia, o każdą dziedzinę życia – o Twoją pracę, małżeństwo, rodzinę, naukę, czas wolny, relacje, zainteresowania, styl życia, wiarę, drogę życia.

W umyśle wszystko się zaczyna, tu jest punkt początkowy wszystkiego, co robimy, jak się zachowujemy, jak reagujemy. Myśli generują emocje i uczucia, a te z kolei prowadzą do czynu. Tak jesteśmy skonstruowani, że posiadamy emocje, które odzwierciedlają to, co dzieje się w naszych umysłach. Np. jeśli zobaczyłbyś pod nogami węża gotowego do ataku, to twój umysł świadomy zagrożenia wzbudzi w tobie silne emocje, które z kolei wywołają określoną reakcję w zachowaniu.

Ale jeśli okaże się, że ten wąż to gumowa atrapa podrzucona przez kogoś dla zabawy, to twoje emocje opadną i zmieni się twoje zachowanie. Dlaczego? Bo twój umysł uznał, że nie ma zagrożenia, twoje myśli wpłyną na emocje i zachowanie.

Albo przypuśćmy: masz wizytę u lekarza, czekasz na wyniki badań i martwisz się najgorszym scenariuszem. Skupiasz się nad najgorszymi wersjami – to są twoje myśli, które pracują w twojej głowie. I co się dzieje z twoimi emocjami? Stajesz się strzępkiem nerwów do czasu, aż spotkasz się z lekarzem za tydzień. Ale jeśli skupisz swoje myśli na Bogu, jego dobroci, wierności, miłości, to utrzyma twoje emocje pod kontrolą. Zamiast strachu i niepokoju powróci pokój. W taki właśnie sposób nasze myśli kształtują emocje, a te prowadzą do działania.


2. Kto z kim walczy?

Wojna toczy się pomiędzy Bogiem a szatanem, między Królestwem Bożym, a królestwem ciemności, między uczniami Jezusa, a złymi duchami. Nie ma strefy neutralnej, jesteś po jednej z dwóch stron. Może chciałbyś, jak pacyfista pozostać poza walką, ale są tylko dwa królestwa, dwóch Panów, dwie drogi, dwa zakończenia – zwycięstwo albo porażka.

Celem walki jesteś Ty – Twój umysł, Twoja dusza, Twoje życie, Twoja wieczność. Szatan wyciągnął swoje ręce po Ciebie. Bóg stworzył Ciebie na swój obraz, abyś był odbiciem chwały Boga, z Nim żył w szczęściu, wolności i radości. Szatan chce mieć Ciebie dla swoich egoistycznych celów i napawać się Twoim nieszczęściem nie dając Ci NIC, bo nic nie ma, oprócz fałszywych obietnic. Szatan to największy tyran i dyktator w historii, który dąży do objęcia władzy jako Antychryst. Wtedy ujawni w pełni swoją zepsutą naturę i świat doświadczy wielkiej tyrani i terroru, jak nigdy wcześniej. Dzisiaj chce zapanować duchowo nad każdym, zniewolić psychicznie, pokonać, a jeśli się uda to i zabić.

Jesteś w niebezpieczeństwie! Ale nie jesteś bezbronny ani bezradny wobec przeciwnika. Możesz mieć zwycięstwo i chodzić w zwycięstwie.


3. Rodzaj wojny.

Natura wojny jest duchowa. Nie jest to wojna cielesna, fizyczna i nie dotyczy sfery materialnej. Przeciwnik jest duchowy, dlatego stosowanie cielesnych środków i fizycznej broni nie ma uzasadnienia i nie jest skuteczne. Aby walczyć i zwyciężać w duchowej walce musimy używać duchowej broni zarówno do obrony, jak i do ataku. Nie możemy dać się oszukać i widzieć wroga w sprawach fizycznych albo w ludziach. To prawda, że przeciwnik posługuje się ludźmi i rzeczami materialnymi, ale powinniśmy być świadomi, że za nimi kryje się niewidzialny wróg. Walka z ludźmi, okolicznościami, czy systemem jest właściwie porażką.


4. Rozpoznanie przeciwnika i jego strategii.

Dobry wywiad decyduje o wygraniu bitew i całej wojny.

Dlatego poznaj, kim jest wróg? Twoim największym wrogiem jest szatan. Pan Jezus Chrystus przedstawił szatana, jako złodzieja, który przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć (Ewangelia Jana 10,10) oraz jako kłamcę i zwodziciela (Ew. Jana 8,44).

Co szatan chce ukraść, zabić i zniszczyć?

Jako przeciwnik Boga szatan chce pozbawić Ciebie tego wszystkiego, co Bóg Ci daje i co przygotował dla Ciebie. Bóg w miłości dla każdego człowieka przygotował zbawienie od grzechu i życie wieczne w Niebie, a w doczesnym życiu Jezus daje obfite duchowo, szczęśliwe życie.

Dlatego wróg chce okraść ciebie z wiary, z bojaźni Bożej, czystości moralnej, miłości, czystego sumienia, nadziei, radości, wolności, pokoju, a w ostateczności z życia wiecznego z Bogiem. Chce zniszczyć Twoje dobre imię, Twoje małżeństwo, Twoją rodzinę, Twoje relacje, Twoje zdrowie, Twoją służbę dla Boga, Twoje dobre dzieła. Chce zabić Ciebie przez doprowadzenie do duchowej ruiny i samobójstwa, przez nieodpowiedzialne życie – narkotyki, alkohol, brawurę na drodze, ekstremalne sporty, niebezpieczne zabawy na krawędzi. Chce zabić Twoje człowieczeństwo, uczucia wyższe, wszelkie odruchy miłości, współczucia i dobroci.

W czym szatan chce Ciebie okłamywać i zwodzić?

Główne kłamstwa szatana zwracają się przeciwko prawdzie zawartej Biblii. Szatan zwodzi Ciebie, że poddanie się woli Boga będzie dla Ciebie złe i ograniczy twoją wolność. Przeciwnik chce okraść cię z zaufania Bogu, że Boża wola dla twojego życia jest dobra, przyjemna i doskonała.

Kłamca zwodzi Cię na wiele sposobów obiecując wiele i sprzedaje Ci w pięknym opakowaniu truciznę. Obiecuje Ci wolność, a wpadasz w nałogi; obiecuje miłość, a wpadasz w kajdany pożądliwości; obiecuje pokój i ukojenie w alkoholu, a budzisz się z kacem; obiecuje Ci euforię, a stajesz się narkomanem; obiecuje Ci bogactwo, a stajesz się pracoholikiem i chciwcem; obiecuje Ci piękno i urodę, a wpadasz w anoreksję; obiecuje Ci karierę i sukces, a wypalasz się w wyścigu szczurów.

Jak jesteś atakowany – amunicja diabła.

Amunicją szatana, strzałami, które są wysyłane przeciwko Tobie są MYŚLI. Każdego dnia przewija się przez ekran Twojego umysłu tysiące myśli, duża część z nich pochodzi od Twojego wroga. Szatan podrzuca swoje idee, pomysły w taki sposób, żebyś traktował je, jak swoje własne i nawet nie przychodzi Ci do głowy, że pochodzą one od przeciwnika. Często mówisz: „przyszła mi taka myśl…”. Czy sprawdziłeś, skąd przyszła? Każda myśl ma swoje źródło, pochodzenie, a w Twoim interesie jest to sprawdzić. Nie masz wpływu na to, co przychodzi do Twojego umysłu, ale od Ciebie zależy, co wchodzi do środka. Nie masz wpływu na to, kto puka do Twoich drzwi, ale od Ciebie zależy, kogo wpuścisz do mieszkania.

Oto kilka przykładów niszczących myśli, które przeciwnik podrzuca ludziom do głowy:

Troski i zmartwienia o przyszłość – podsuwa czarne wizje, wzbudza niepewność i obawę, co będzie jutro, za miesiąc, za rok.

Strach, lęki, fobie to klasyczna broń przeciwnika; przez różne myśli doprowadza do paniki i obaw dosłownie o wszystko. Strach to niewola i paraliż, który wiąże ludzi aż do tego stopnia, że nie wychodzą z domu i dochodzą do obłędu.

Obsesje na tle seksualnym, którym wielu uległo. Przez myślenie tylko o jednym stali się niewolnikami swojego ciała i popędów.

Ciągłe myślenie o sobie. Mamy do czynienia z wielką liczbą ludzi wpatrujących się w siebie – jedni zadufani w sobie, pełni pychy i samouwielbienia, a drudzy widzący tylko swoje braki i ciągle analizujący wszystko, co dzieje się w ich wnętrzu. Tak, czy owak myślą dużo o sobie w niezdrowy sposób.

Naucz się rozpoznawać skąd pochodzi każda myśl. Jeśli jakaś myśl okrada cię z jakiegoś dobra, jeśli jakaś myśl zabija coś dobrego w tobie, jeśli jakaś myśl niszczy ciebie lub relacje z ludźmi, to na pewno pochodzi od wroga. Szatan jest kłamcą i ojcem kłamstwa. Często podsuwa myśli złe w taki sposób, żeby ci się wydawało, że to są twoje własne myśli. Np. :”jestem przegrany, jestem do niczego, nie uda mi się, jestem zły, jestem głupcem, moje życie nie ma sensu itp.”.

Kto to mówi? Na pewno nie twój Bóg, który cię kocha i daje nadzieję i wiarę!

Jeśli słyszysz głos: „nikt mnie nie kocha, jestem nikomu niepotrzebny” – to mówi szatan. Bóg kocha każdego i nie stworzył nikogo niepotrzebnie! Albo: „dla mnie nie ma nadziei, życie nie ma sensu”. U Boga jest nadzieja i przyszłość i sens! Czasami jesteś obrzucany „błotem” przez diabła, czyli obrzydliwymi, nieczystymi, chorymi, nieracjonalnymi, złymi myślami. Takie myśli odkrywają naturę szatana, a ich celem jest, żebyś zaczął myśleć o sobie, że jesteś wynaturzonym nikczemnikiem, zepsutym na wskroś, dla którego nie ma szansy na zmianę i na przebaczenie u Boga.

Takie są niektóre strategie Twojego wroga.


5. Aby zwyciężyć wejdź w przymierze z Bogiem.

Nie jesteśmy w stanie sami zwyciężyć w walce z przeciwnikiem. Musimy wejść w przymierze z Bogiem Wszechmogącym. Jesteś, jak malutkie państwo bezsilne wobec wrogów, ale jeśli sprzymierzysz się z najsilniejszą armią na świecie, to ona zapewni Ci pokój i bezpieczeństwo. Biblia naucza, że kluczem do zwycięstwa w duchowej walce jest poddanie się Bogu(Jakuba 4,7). Musisz uznać Jezusa Chrystusa, jako swojego Pana, poddać się pod Jego władzę, przyjąć Jego wolę dla swojego życia. Bóg pokornym daje łaskę i pomaga. Władza Jezusa Chrystusa i poddanie Jemu zapewni Ci zwycięstwo i da ci wolność.


6. Jak się bronić i zwyciężać?

Będąc poddani Bogu zostajemy wyposażeni przez Niego w pełne duchowe uzbrojenie i moc. Otrzymujemy broń do obrony i ataku, zostajemy wyszkoleni do walki. Słowo Boże uczy, jak sprzeciwić się diabłu i jak utrzymać zwycięstwo i wolność.

Boża broń i strategia walki.

Na czym stoisz?

Musisz nauczyć się prawidłowej postawy, aby mocno stać na nogach na twardym gruncie. Takim mocnym fundamentem jest miłość Boga, którą okazał w Jezusie Chrystusie. Czyli to, co Bóg dał Ci przez Jezusa i to kim jesteś przez to, że przyjąłeś Go jako Pana i Zbawiciela. Poznanie tego i wiara w to jest podstawą do walki i zwycięstwa. Dla umocnienia Twojej wiary polecam Ci lekturę pierwszego i drugiego rozdział listu do Efezjan.

Prawda przeciwko kłamstwu.

Najlepszym sposobem na stwierdzenie, że coś jest krzywe jest przyłożenie do tego np. linijki, czy poziomicy. Tak samo najlepiej rozpoznać kłamstwo przez skonfrontowanie go z prawdą. W tym celu potrzebujesz systematycznie poznawać prawdę, którą Bóg zawarł w Piśmie Świętym. Im lepiej znasz prawdę, tym łatwiej rozpoznasz kłamstwa, którymi jesteś atakowany w umyśle.

Łaska przeciwko potępieniu.

Szatan często przychodzi, jako oszczerca i oskarżyciel z potępieniem. Atakuje Ciebie przez pokazywanie twoich grzechów, upadków, potknięć i oskarżanie Cię wobec Boga, jako winnego grzesznika, dla którego nie ma przebaczenia i łaski. Mówi, że jesteś skończony i Bóg już z ciebie zrezygnował. Że w ogóle jesteś do niczego. Podważa Twoją tożsamość dziecka Bożego. Aby się temu sprzeciwić musisz stać w łasce Bożej, która usprawiedliwia z każdego grzechu. Potrzebujesz polegać na Bożej sprawiedliwości, a nie na swojej.

Wiara przeciwko zwątpieniom.

Tarcza wiary gasi wszystkie ogniste pociski przeciwnika. Pierwsze słowa, jakie wypowiedział szatan do człowieka miały zasiać wątpliwość w to, co powiedział Bóg: „czy rzeczywiście Bóg powiedział?” Do dzisiaj przeciwnik ma tę samą strategię, aby podważać Boże Słowo. Najlepszą obroną jest niezachwiana wiara i zaufanie kochającemu Bogu, że Jego Słowo jest niezmienną prawdą.

Hełm zbawienia.

Bezpośrednią ochroną dla naszej głowy, czyli umysłu jest hełm zbawienia. Oznacza to, że jeśli narodziłeś się na nowo to zostałeś zbawiony z łaski przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Twoje zbawienie jest dziełem i zasługą Jezusa przez doskonałą ofiarę krzyża Golgoty. Pewność zbawienia w Chrystusie utrzymuje twój umysł w pokoju i stałości. Zbawienie nie jest zależne od zewnętrznych okoliczności, od nastrojów, uczuć, chorób, tragedii, lęków i trosk.

Miecz Ducha Świętego,

którym utniemy wszystkie pokusy szatańskie. Najlepszym przykładem posługiwania się mieczem Ducha jest Pan Jezus. Gdy był kuszony przez diabła odpowiadał Słowem Bożym mówiąc: „jest napisane…” W ten sposób sprzeciwił się skutecznie diabłu i odparł pokusy związane z pożądliwością oczu i ciała oraz pychą. Słowo Boże niech mieszka w Twoim umyśle i sercu, aby w razie potrzeby uciąć myśli, którymi jesteś atakowany.

Modlitwa.

Przez modlitwę wyrażasz swoją zależność od Boga i poleganie na Nim. W modlitwie możesz na Boga złożyć swoje troski, zmartwienia, obawy i wszystkie inne ciężary, które Cię przygniatają. Zwracając się do Boga wchodzisz z Nim w relację i doświadczasz Jego obecności i pocieszenia. Przez modlitwę Bóg zbliża się do Ciebie przez moc Ducha Świętego.

Strategia.

Aby skutecznie się obronić i odeprzeć ataki, aby Twój umysł nie znalazł się pod kontrolą wroga musisz mieć odpowiedni plan – strategię walki. Po pierwsze naucz się rozpoznawać wroga, gdy tylko się pojawi. W pierwszej fazie najłatwiej jest odeprzeć każdą złą myśl. Wszystkie złe myśli, które Ciebie okradają, okłamują, zabijają, niszczą odrzucaj bez wchodzenia z nimi w dyskusję. Wrogie myśli przeważnie wpływają źle na emocje – zaczynasz źle się czuć, tracisz pokój, przychodzi smutek, gniew, pożądliwość, ogarnia Cię strach, stajesz się nerwowy. Negatywne emocje są alarmem ostrzegającym, że na nasz teren wszedł wróg, wykryto zagrożenie. Kiedy takie emocje się pojawią powinieneś przeanalizować, to o czym myślisz lub pomyślałeś, gdzieś jest otwarta furtka, przez którą wszedł przeciwnik.

Kiedy rozpoznasz przeciwnika, to musisz mu się sprzeciwić. W Biblii jest napisane: „poddajcie się Bogu, przeciwstawcie się diabłu, a ucieknie od was”. Bóg obiecuje, że diabeł ucieknie od Ciebie, ale Ty musisz zrobić dwie rzeczy:

1) Poddać się Bogu – uznać władzę Boga nad sobą

2) Sprzeciwić się diabłu – nakazać mu odejść od Ciebie.


Zwycięstwo, wolność, pokój.

Dużo dowiedziałeś się o Twoim wrogu, teraz czas poznać Twojego Przyjaciela i sprzymierzeńca. Bóg Ojciec, Pan Jezus Chrystus i Święty Duch – jest Twoim wodzem na tej wojnie, jest Twoim przyjacielem, doradcą i Twoją siłą, będzie wiernie przy Tobie i nigdy Cię nie opuści. On jest Twoim Stwórcą i wie najlepiej jak Ciebie wyposażyć, uzbroić, poprowadzić do zwycięstwa w tej wojnie.

Jezus Chrystus przyszedł, jako Dobry Pasterz, który troszczy się o swoje owce, chroni je i ratuje przed wilkami. Jezus udzielił ważnej wskazówki dla swoich owiec, aby nauczyły się słuchać i rozpoznawać Jego głos i odróżniać głos Pasterza od głosu przeciwnika.

Kiedy nauczysz się rozpoznawać i odrzucać głos przeciwnika oraz podążać za głosem Pasterza, to słowa Psalmu 23 będą Twoją rzeczywistością.

„Pan jest Pasterzem moim – niczego mi nie braknie,

Na niwach zielonych pasie mnie

Nad wody spokojne prowadzi mnie

Duszę moją pokrzepia.

Wiedzie mnie ścieżkami sprawiedliwości Ze względu na imię swoje.

Choćbym nawet szedł ciemną doliną, Zła się nie ulęknę, boś Ty ze mną,

Laska twoja i kij twój mnie pocieszają.

Zastawiasz przede mną stół wobec nieprzyjaciół moich,

Namaszczasz oliwą głowę moją, kielich mój przelewa się.

Dobroć i łaska towarzyszyć mi będą Przez wszystkie dni życia mego.

I zamieszkam w domu Pana przez długie dni”.


Podejmij walkę, nie pozostawaj bierny. Możesz zwyciężyć i żyć w pokoju!

Wszystko możesz w tym, który Cię wzmacnia, w Chrystusie!


Jeśli masz jakieś pytania, to chętnie odpowiem. Napisz komentarz, jestem ciekawy Twojej opinii. Jeśli post jest wg Ciebie wartościowy, to udostępniaj innym.

Pozdrawiam, Marek Widomski


Przeczytaj inne posty
Polecam Kursy Biblijne Online


365 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Aby otrzymywać powiadomienia
o kolejnych postach
subskrybuj blog

Dziękuję za subskrybcję

bottom of page