top of page
  • Zdjęcie autoraMarek Widomski

BIBLIA jest jak OKNO

Biblię można porównać do wielu rzeczy, ale najpiękniejszym porównaniem, jakie znam jest porównanie Biblii do Okna.


Za chwilę przekonasz się, jak głębokie i bogate jest to porównanie.

Czy chciałbyś/chciałabyś mieszkać w pokoju bez okna? Oczywiście, że nie, a jednak wielu ludzi żyje bez Biblii...


Odsuń zasłony i otwórz OKNO, a wszystko się zmieni!


1. Dlaczego nie chcę mieć w pokoju okna?


Dla wielu ludzi Biblia jest zasłonięta grubymi zasłonami. Albo nie wiedzą, albo nie chcą wiedzieć o tym, że za zasłonami jest OKNO. Myślą: "Po co mi OKNO. Jak odsunę zasłony, to może wpaść światło i będzie widać brud i bałagan, a sprzątać mi się nie chce. A może ktoś będzie mi zaglądać przez OKNO i stracę moją prywatność. Jak odsłonię OKNO, to słońce będzie mnie budzić i przeszkadzać w spaniu, a to zakłóci mój rytm życia". Być może są jeszcze inne powody, dla których ktoś nie chce mieć OKNA w pokoju i nigdy jeszcze nie zdecydował się odsunąć zasłon. Albo je odsunął tylko po to, aby zabić OKNO deskami i mieć "problem" z głowy.


2. Odsłoń OKNO!


Pierwsze podejście do Biblii jest, jak odsunięcie zasłon na bok, aby zobaczyć OKNO. Od razu robi się jaśniej w pokoju. Dokładnie tak działa Słowo Boże. Kiedy zdecydujesz się sięgnąć po Biblię to rodzi się jakaś nadzieja, ciekawość - trochę jak podróż w nieznane. W duszy robi się jaśniej, bo pozwalasz, aby światło Słowa zaczęło Cię oświecać. Światło jest dobre - każdy to czuje i doświadcza - światło cieszy.

Ale po latach niekorzystania odsłonięte okno jest trochę brudne i chociaż przepuszcza światło, to niewiele przez nie można zobaczyć. Jedna kobieta opowiadała o tym, jak trafiła do szpitala na południu Włoch i okno było tak brudne, że nic nie było przez nie widać. Któregoś dnia okno zostało umyte i okazało się, że szpital był nad morzem i przez okno można było podziwiać piękny widok. A więc trzeba umyć OKNO. Co to oznacza dla nas w praktyce? Oznacza to, że czytając Biblię musimy usunąć nasze uprzedzenia, stereotypy i inne bariery, które przez lata w nas powstały. Pozwólmy Słowu Boga świecić pełnym blaskiem i niech dokładnie oświeci cały pokój, w którym mieszkamy. Zobaczymy trochę przerażeni i zakłopotani brud i bałagan, w jakim żyliśmy do tej pory. Teraz musimy podjąć decyzję, czy wysprzątamy i uporządkujemy nasz pokój, czy pozostawimy wszystko po staremu. Sprzątanie, mycie, szorowanie, porządkowanie, wyrzucanie niepotrzebnych gratów zajmie trochę czasu i wysiłków, ale nikt jeszcze nie żałował tego, że ma w końcu czysto i przyjemnie. Odsłonięcie OKNA, czyli otwarcie Biblii daje nam możliwość zobaczenia wszystkiego we właściwym świetle i zrobienie porządku w całym życiu.


3. Biblia jest oknem na świat Boga.


Istnieje świat Boga - inny świat, inna rzeczywistość, w której przebywa Bóg. Mając zasłonięte OKNO nawet nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Bóg i Jego Królestwo nie jest gdzieś daleko, ale jest bardzo blisko, jak świat za OKNEM. Aby zobaczyć ten świat Boga, ten inny wymiar potrzebujemy Biblii. Słowo Boże otwiera przed nami Królestwo Boże, otwiera nieznany świat, nowy świat, piękny świat. Biblia i tylko ona odkrywa nam prawdę o Bogu, o Jezusie Chrystusie, o Duchu Świętym, o człowieku, o życiu i śmierci, o wieczności. Oczywiście możemy sami sobie wyobrażać Boga i wszystko, co z Nim się wiąże, ale to tak, jak byśmy zamiast mieć prawdziwe okno w ścianie namalowali sobie okno z jakimś widokiem na zewnątrz. Zdajemy sobie sprawę, że choć nie wiadomo, jak piękny i realny będzie nasz obraz, to nigdy nie zastąpi prawdziwego OKNA. Bóg dał nam Słowo - Biblię, aby dać nam się poznać, abyśmy mogli zobaczyć, że oprócz naszego pokoju jest inny świat za OKNEM. Biblia opisuje, jaki ten świat jest.


4. Za OKNEM.


Kiedy otwierasz Biblię i zaczynasz czytać, to przed Tobą pojawia się piękna panorama, bardzo bogaty, różnorodny i ciekawy widok. Zobaczysz szczegóły blisko, rzeczy i wydarzenia na pierwszym i drugim planie oraz dalekie krajobrazy po horyzont, a także niebo pełne kolorów ze słońcem, księżycem i gwiazdami. Świat za OKNEM jest kolorowy, jasny, zachwycający, budzący chwałę i podziw dla Stwórcy. Jest to świat tętniący życiem pełnym harmonii i pokoju. Już samo patrzenie uspokaja i daje zadowolenie. Za OKNEM widzisz ogromną przestrzeń, niczym nie ograniczoną, która jest tak wielka w porównaniu do Twojego małego, ciasnego pokoju.

Gdy tak wpatrujesz się w OKNO, Duch Święty siada obok Ciebie i zaczyna Ci objaśniać, co widzisz przez OKNO. Czasami robi zbliżenie jakiegoś obrazu i wskazuje na każdy szczegół, innym razem pokazuje szerszą panoramę, żeby pokazać Ci tło wydarzeń; uczy Cię patrzeć na widok z Jego perspektywy.

Wpatrywanie się w OKNO budzi tęsknotę i pragnienie znalezienia się tam w Królestwie Boga. To, co widzimy czytając Biblię poucza, wzmacnia daje wiarę i nadzieję. Dzięki Biblii - OKNU widzimy, że jest nadzieja na życie w innym, lepszym świecie, który przygotował i daje nam Bóg.

Ale mając OKNO możesz zrobić coś więcej...


5. Otwórz OKNO


Gdy czytasz Biblię możesz doświadczać jej głębi. Jest to podobne do otwarcia OKNA. Duch Święty czasami otwiera przed nami Pismo Święte i doświadczamy jego realności. Przez otwarte OKNO do Twojego pokoju wejdzie świeże powietrze i poczujesz przyjemny orzeźwiający powiew, którym będziesz mógł oddychać i napełniać się. Poczujesz ciepło i przyjemny zapach Ewangelii, łaski, zbawienia, prawdy. Usłyszysz dźwięki zza OKNA - Bóg będzie mówił do Ciebie coraz wyraźniej i zaczniesz Go rozumieć. Otwarte OKNO pozwoli Ci poczuć atmosferę chwały Bożej i skosztować, jak dobry jest Bóg. Otwarte OKNO sprawia, że Twój pokój jest połączony ze światem Boga, masz prawdziwy kontakt z Bogiem, który realnie wpływa na Ciebie i Twoje Życie.


6. Biblia - otwarte OKNO daje nowe życie


Jeśli w pokoju odsłonimy OKNO, umyjemy je i otworzymy, to wszystko się zmienia. Po nocy przychodzi dzień. Dzięki Słowu Bożemu rodzimy się na nowo. Duch Święty używa Słowa, aby przekonać nas o grzechu i przyprowadzić nas do upamiętania, czyli do szczerego wyznania grzechu i odwrócenia się od niego. Pokazuje nam za oknem widok miejsca zwanego Golgotą i objaśnia, co się tam wydarzyło. Mówi nam o Jezusie Chrystusie - tym, który jest przybity pośrodku między dwoma złoczyńcami. Dowiadujemy się, że jest On niewinny i nie popełnił nic złego, a został skazany na śmierć zamiast Ciebie i mnie, za każdego grzesznika. Jezus stał się ofiarą za grzech, aby każdy, kto w Niego wierzy dostąpił przebaczenia grzechów.

Jeśli otwieramy OKNO i chodzimy w światłości w relacji z Bogiem przez wiarę w prawdę zapisaną na stronach Biblii, to rodzi się w nas nowe życie, które nigdy się już nie skończy. Świat za OKNEM staje się naszym światem, naszym życiem, naszym celem, naszą radością i szczęściem.


Polecam Kursy Biblijne Online, które odsłaniają OKNO


Porównanie Biblii do okna zaczerpnąłem od Johna Pipera, który pięknie zachęca do czytania i zagłębiania się w Boże Słowo. Zachęcam do obejrzenia.

Marek Widomski380 wyświetleń2 komentarze

2 комментария

Оценка: 0 из 5 звезд.
Еще нет оценок

Добавить рейтинг
Jarek Fąfara
Jarek Fąfara
18 сент. 2023 г.
Оценка: 5 из 5 звезд.

Piękne porównanie. To cudowne, że Bóg dał człowiekowi OKNO, czyli Słowo, Biblię, która przynosi prawdziwe życie, zmienia i prowadzi.


dziekuję za ten post 😀

Лайк
Marek  Widomski
Marek Widomski
18 сент. 2023 г.
Ответ пользователю

Dziękuję Bogu, że możemy razem patrzeć przez to OKNO.

Pozdrawiam.

Лайк

Aby otrzymywać powiadomienia
o kolejnych postach
subskrybuj blog

Dziękuję za subskrybcję

bottom of page